ZBIORY ONLINE
Odbiornik telewizyjny Koral
main image
download mark
Galeria zdjęć
Model 3D

Odbiornik telewizyjny Koral

Warszawskie Zakłady Telewizyjne, Latos, Andrzej, / 1963

Autor / Wytwórca

Warszawskie Zakłady Telewizyjne, Latos, Andrzej

Czas i miejsce

Czas powstania:
1963

Miejsce powstania:
Polska, Warszawa

Telewizor Koral OT 1722, produkowany seryjnie w 1963 roku przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne, był konstrukcją przełomową, która wyznaczyła kierunek dalszego rozwoju odbiorników telewizyjnych w Polsce. Prototyp urządzenia po raz pierwszy zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1961 roku.
Telewizor Koral zaprojektowany został jako dziewiętnastolampowy, superheterodynowy odbiornik o zróżnicowanej metodzie odbioru fonii. Był przystosowany do odtwarzania telewizji w kolorze czarno-białym i został wyposażony w obwody dla dwunastu kanałów telewizyjnych według normy OIRT (Organisation Internationale de Radiodiffusion et de Télévision). Posiada automatyczną regulację kontrastu obrazu i jasności (reagującą na oświetlenie pomieszczenia, w którym znajduje się odbiornik) oraz automatyczny układ utrzymywania czerni wizji.
Nowością w konstrukcji telewizora Koral było użycie siedemnastocalowego kineskopu o dużym kącie odchylania (110O), a także zastosowanie obwodów drukowanych. Pozwoliło to na pionowe zamontowanie korpusu chassis, który można odchylić, uzyskując łatwy dostęp do wnętrza odbiornika. Z jednej strony korpusu montowano folię obwodów drukowanych, z drugiej elementy układu elektrycznego. Dzięki tym zmianom, odbiornik zyskał zwarty i nowoczesny wygląd. Jego profil spłaszczono, co wpłynęło na powstanie płytkiej obudowy. Szczyt ramy frontowej został lekko wygięty w charakterystyczny „daszek”, którego funkcją było zacienienie ekranu. W przedniej maskownicy wykonanej z pomalowanego aluminium umieszczono przyciski regulacji barwy dźwięku, wyłącznika sieciowego, regulacji wyrazistości (z nazwą „Film”), przełącznik kanałów oraz pokrętło dostrojenia. Zewnętrzny wygląd telewizora zaprojektował Andrzej Latos – plastyk zatrudniony w badawczo-projektowym Zakładzie Wnętrz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Przy projekcie współpracowali z nim Olgierd Rutkowski i Stefan Solik.
Obudowy do telewizorów Koral dostarczała Warszawska Fabryka Mebli, kineskopy Zakłady Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych Oddział w Łodzi, a głośniki wrześnieński Tonsil. Konstrukcja telewizora Koral, dzięki nowoczesnemu wyglądowi oraz licznym udogodnieniom technicznym, zmniejszyła różnicę pomiędzy jakością telewizorów produkowanych w kraju i w Europie. Początkowo odbiornik kierowano wyłącznie na eksport.

Opracowanie: Beata Krzaczyńska, Piotr Turowski

Odbiornik telewizyjny Koral

Warszawskie Zakłady Telewizyjne, Latos, Andrzej, / 1963

Autor / Wytwórca

Warszawskie Zakłady Telewizyjne, Latos, Andrzej

Czas i miejsce

Czas powstania:
1963

Miejsce powstania:
Polska, Warszawa

EFRR