ZBIORY ONLINE
Odkurzacz elektryczny Alfa K2, typ A7b
main image
download mark
Galeria zdjęć
Model 3D

Odkurzacz elektryczny Alfa K2, typ A7b

Rzeszowska Fabryka Sprzętu Gospodarskiego, / 1961 sierpień - 1961

Autor / Wytwórca

Rzeszowska Fabryka Sprzętu Gospodarskiego

Czas i miejsce

Czas powstania:
1961 sierpień - 1961

Miejsce powstania:
Polska, Rzeszów

Odkurzacz elektryczny jest jednym z najpraktyczniejszych wynalazków XX wieku. Służy do oczyszczania różnych powierzchni z kurzu i sypkich zanieczyszczeń.

Prezentowany model odkurzacza Alfa K2 został wyprodukowany w 1961 roku w Rzeszowskiej Fabryce Sprzętu Gospodarskiego (RFSG). Fabryka powstała w miejscu, działającego przed II wojną światową, rzeszowskiego oddziału Fabryki Obrabiarek H. Cegielskiego. W 1967 roku przedsiębiorstwo otrzymało nazwę: Zelmer Rzeszowskie Zakłady Elektromechaniczne im. Augustyna Micała. W profilu produkcyjnym zakładów znalazły się odkurzacze elektryczne, froterki elektryczne, suszarki do włosów, hulajnogi oraz rowerki dziecięce, a z czasem także inne artykuły gospodarstwa domowego.

Model odkurzacza Alfa K2 typ A 7b został opracowany w Biurze Konstrukcyjno-Technologicznym fabryki, w którym pracowali Leonard Krawczyński, Józef Kalembkiewicz, Kazimierz Sadłowski i Władysław Wołoszyn. Pierwsze odkurzacze RFSG: Alfa, Beta i Gama w zasadzie nie różniły się konstrukcyjne. Wraz z rozwojem bazy technologicznej fabryki możliwe były pewne unowocześnienia.

Wprowadzony do produkcji w 1960 roku, model Alfa K2 był rozwinięciem poprzednich konstrukcji modelu Alfa II. Zmianą w stosunku do poprzednika było zastosowanie innego montowania pokryw, które teraz wciskane były w korpus. Pozwoliło to uzyskać bardziej nowoczesną i gładką bryłę urządzenia. Pokrywa przednia dociskała worek oparty na krawędzi, specjalnie zamontowanej wewnątrz odkurzacza. Pokrywa silnika wcześniej dociskała i utrzymywała silnik, w prezentowanym modelu funkcję tę przejęła poprzeczna belka przykręcana śrubami do wspomnianej krawędzi. Pokrywy prezentowanego obiektu wykonane zostały z bakelitu. Obydwie posiadają gwint, co oznacza, że do tego modelu stosowano wkręcany wąż ssący. Od roku 1958 elementy do odkurzaczy, takie jak rury i ssawki, wykonywane były z polichlorku winylu tak zwanego polwinitu. Urządzenie wyposażone zostało w agregat ssący typ SK 5 o mocy 250 W, wyprodukowany przez Fabrykę Wodomierzy we Wrocławiu. Tabliczka znamionowa, tak zwane cechowanie, nabita została ręcznie.

W prezentowanym modelu na korpusie zainstalowano nowo zaprojektowaną obudowę przełącznika, która jednocześnie stanowiła uchwyt dla gumowej rączki. W pierwszych egzemplarzach tego modelu korpus montowano na szynach, później zamieniono je na nóżki. Do połowy lat 60. XX wieku obudowy odkurzaczy malowane były farbą młotkową w kolorze szarym i jasnym zielononiebieskim. Odkurzacz wyposażono także w dodatkowe elementy: suszarkę i rozpylacz. Suszarka, montowana przez dodatkowe gniazdo umiejscowione w pokrywie silnika, mogła służyć do suszenia włosów lub drobnych części garderoby, a rozpylacz do zwilżania wodą bielizny przed prasowaniem, skrapiania kwiatów, rozpylania wody lub odpowiednio rozcieńczonej farby do malowania ścian.
Ciekawostka:
Według tabliczki znamionowej moc odkurzacza to 400 W, ale w prezentowanym obiekcie zamontowano silnik 250 W.
Odkurzacz Alfa K2 był pierwszym urządzeniem, które firma RFSG produkowała na eksport.

Bibliografia:
Zelmer 35 lat – 1951-1986, Krajowa Agencja Wydawnicza, Rzeszów 1986.

Odkurzacz elektryczny Alfa K2, typ A7b

Rzeszowska Fabryka Sprzętu Gospodarskiego, / 1961 sierpień - 1961

Autor / Wytwórca

Rzeszowska Fabryka Sprzętu Gospodarskiego

Czas i miejsce

Czas powstania:
1961 sierpień - 1961

Miejsce powstania:
Polska, Rzeszów

EFRR