ZAJĘCIA EDUKACYJNE ...
ZAJEZDNIA
Lekcje Muzealne
main image

Lekcje Muzealne

Informacje podstawowe:
Czas trwania: od 45 do 60 minut
Grupa: od 10 do 25 osób
Kiedy: od środy do piątku
Koszt: 150 zł + 28 zł/osoba


Udział w lekcjach możliwy jest tylko po wcześniejszej rezerwacji.

Lekcje Muzealne w Zajezdni

Oferta edukacyjna dla grup zorganizowanych → wrzesień 2024 – styczeń 2025 – LINK

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie zaprasza grupy zorganizowane na ciekawe lekcje muzealne w siedzibie głównej – Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15. Tematyka i forma zajęć są zawsze dostosowane do wieku uczniów – od przedszkola po szkołę średnią.

Tematy lekcji muzealnych opierają się na wystawie stałej prezentowanej w Muzeum Inżynierii i Techniki.

 

Przedszkola

1. Co to jest wynalazek?

Wynalazek i odkrycie – czy są tym samym? Jedno jest pewne: dzięki obu zjawiskom nasz świat się rozwija. W przestrzeni wystawy „Miasto. Technoczułość” poszukamy eksponatów, które zmieniły życie człowieka.

 

2. Skarby Zajezdni

Opowieść o historycznej Zajezdni prowadzona w otoczeniu hali z zabytkowymi tramwajami. Uczestnicy sprawdzą, jakie skarby kryje w sobie to miejsce, a także dowiedzą się, co to pantograf, zwrotnica czy nastawnik.

 

Szkoły podstawowe ›› klasy 1–3

1. Bajka nie tylko z telewizora, czyli o technologii obrazu

Jak oglądano bajki w czasach, gdy nie istniał jeszcze telewizor? Na zajęciach nie tylko odpowiemy na to pytanie, ale także pobawimy się iluzją oraz dowiemy się, jak działał kinematograf. Obejrzymy bajkę, wykorzystując do tego stare technologie.

 

2. Bileciki do kontroli

Podróż komunikacją „na gapę” surowo zabroniona! Dlatego, aby wziąć udział w zajęciach, należy skasować bilet do…przeszłości. Dzięki niemu uczestnicy przeniosą się do hali z zabytkowymi tramwajami, które są częścią wystawy stałej.

 

3. Będę Naukowczynią! Będę Naukowcem!

Czy nauka może być inspirująca? Na to pytanie odpowiemy, poznając sylwetki słynnych naukowców i ich odkryć. Wykonując proste doświadczenia, uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę wielkich uczonych.

 

Szkoły podstawowe ›› klasy 4–6

1. Świat w kolorze

Czy można sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez kolorowej telewizji, czasopism czy fotografii? Wykonując różne doświadczenia, dowiemy się, skąd się biorą różne barwy. Poznamy również techniki kolorowego druku oraz dowiemy się, dlaczego w telewizorze jest kolorowy obraz.

 

2. W krakowskiej Zajezdni

Zapraszamy na podróż w czasie po historii transportu zbiorowego w Krakowie. Przybliżymy dzieje naszej Zajezdni oraz jej wpływ na rozwój komunikacji miejskiej. Spacerując po hali z zabytkowymi tramwajami, obejrzymy najcenniejsze wagony i zajrzymy do ich wnętrza. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w specjalnie przygotowanej grze.

 

3. Uwaga! Wysokie napięcie!

Podczas zajęć dowiemy się, czym jest ładunek elektryczny, oraz jak działa prąd elektryczny. Poznamy podstawowe elementy obwodów elektrycznych i skonstruujemy proste obwody. Dowiemy się, jakie były pierwsze praktyczne zastosowania prądu elektrycznego. Na koniec zajęć stworzymy prostą grę elektryczną.

 

4. Tajemnice dawnej drukarni ukryte w kasztach

Drukarz, introligator i zecer to magicy, przed którymi drukarnia nie ma tajemnic. Te warsztaty nie tylko wprowadzają w historię druku, ale także są szansą na obejrzenie z bliska maszyn drukarskich i odkrycie, czym jest tajemnicza kaszta. W muzealnej drukarni podczas zajęć można poczuć prawdziwy zapach farby i usłyszeć dźwięki żmudnie składanych czcionek.

 

Szkoły podstawowe ›› klasy 7–8 i szkoły średnie

1. Dobrze mnie słychać? Technologia dźwięku

Słuch to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Jak jednak tak naprawdę powstaje dźwięk? Proste doświadczenia oraz obiekty znajdujące się na wystawie pomogą odpowiedzieć na to pytanie.

 

2. Tajemnice dawnej drukarni ukryte w kasztach

Drukarz, introligator i zecer to magicy, przed którymi drukarnia nie ma tajemnic. Te warsztaty nie tylko wprowadzają w historię druku, ale także są szansą na obejrzenie z bliska maszyn drukarskich i odkrycie, czym jest kaszta..

 

3. O osiągnięciach polskiej motoryzacji

Na uczestników czeka podróż do historii czterech kółek. Wędrując po wystawie, skupimy się na wybranych markach polskich samochodów. Dowiemy się, kto jeździł Fiatem 508 i ile pensji na niego wydał. Odkryjemy też jaki samochód był nazywany „królową polskich szos” oraz czym były mikrosamochody.

 

4. W krakowskiej Zajezdni

Zapraszamy na podróż w czasie po historii transportu zbiorowego w Krakowie. Przybliżymy dzieje naszej Zajezdni oraz jej wpływ na rozwój komunikacji miejskiej. Spacerując po hali z zabytkowymi tramwajami, obejrzymy najcenniejsze wagony i zajrzymy do ich wnętrza.

 


Prosimy o wcześniejszą rezerwację!
Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00-17:00:
– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11
– mailowo:
rezerwacja@mit.krakow.pl.