„Miasto. Technoczułość”
Wystawa „Miasto. Technoczułość”
„Miasto. Technoczułość” to zaproszenie do odbycia wyjątkowej podróży w czasie: w przeszłość i przyszłość. W jej trakcie zabieramy naszych gości do Miasta – pisanego przez duże M. Cel jest prosty: odkryć, co sprawia, że to właśnie ono jest tętniącym sercem życia społecznego i kulturalnego oraz postępu cywilizacyjnego.
Zobacz spot wystawy i odwiedź nas koniecznie.
Techniczny portret Miasta nakreślony z uważnością, szacunkiem i czułością
Przyglądamy się Miastu z perspektywy 12 dziedzin inżynierii i techniki. Od hydrotechniki, energetyki, ciepłownictwa, przemysłu, handlu czy gazownictwa, przez architekturę, urbanistykę i mobilność, aż po zagadnienia z obszarów bezpieczeństwa, komunikacji, zdrowia publicznego czy ekologii.
Zadajemy kluczowe pytania związane z Miastem dawniej i dziś.
- Dlaczego powstało?
- Jak działa?
- Co sprawia, że sprawnie funkcjonuje?
- Czy zawsze działało tak samo?
- Jak zmieniały się oczekiwania mieszkańców miast na przestrzeni dziejów?
- Co czeka miasta w przyszłości?
Odpowiadamy na nie, przyglądając się Miastu od strony rzeki i z powietrza. Zaglądamy pod ziemię. Patrzymy w niebo. Wchodzimy do fabryk i mieszkań. Wszystko po to, aby zwiedzający – bez względu na wiek – doświadczyli magii, która kryje się w pozornie zwykłej codzienności we współczesnym mieście oraz lepiej zrozumieli zachodzące zmiany kulturowe, technologiczne i cywilizacyjne.
Ponad 600 niezwykłych zabytków techniki i interaktywne doświadczenia podczas zwiedzania
Wśród ponad 600 niezwykłych zabytków techniki znalazły eksponaty o unikalnym charakterze, np.:
- fonograf Edisona,
- pierwsze polskie telefony,
- maszyna szyfrująca Feldfernschreiber,
- odbiorniki radiowe Marconi 4LS/1 i Olympic-Z,
- luksusowy zestaw muzyczny Capello Roma,
- samochód Polski Fiat 508,
- komputer Odra 1305.
Prezentujemy także liczne repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia.
Wyjątkowym miejscem jest Strefa LAB, w której można przeprowadzić samodzielne doświadczenia, aby zrozumieć podstawowe jednostki układu SI.
Przy okazji zwiedzania wystawy stałej zapraszamy również do Hali F, w której są prezentowane zabytkowe wagony tramwajowe – szczegóły.
„Miasto. Technoczułość” w pigułce
- Wystawa poświęcona historii miasta i sposobowi jego funkcjonowania na przestrzeni wieków.
- Ponad 600 zabytków myśli inżynieryjnych + repliki, makiety, materiały AV i zdjęcia.
- Strefa LAB z przestrzenią do prowadzenia samodzielnych eksperymentów.
- 12 dziedzin techniki i inżynierii miejskiej.
- Prestiżowa nagroda Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023 w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”.
- Powstała w ramach realizacji ostatniego etapu unijnego projektu.
W ramach biletu można skorzystać z audioprzewodnika dostępnego w kasie Muzeum.
Ścieżka zwiedzania wystawy:
Ścieżka wystawy zaczyna się na poziomie -1 (Prolog) biegnie w górę, → do hali E (Początki, Miasto Przednowoczesne). → Następnie prowadzi przez Strefę LAB w hali H, → schodzi znowu na poziom –1 hali L (I Rewolucja Przemysłowa) i dalej, na tym samym poziomie → przechodzi do (II Rewolucja Przemysłowa, Ku współczesności, strefa odpoczynku) → Następnie prowadzi na górny poziom hali D (Powojenna modernizacja, Transformacja, Epilog).
Polecamy uwadze materiały wideo z wystawy:
- wypowiedź komisarza wystawy Olgi Jaros i Dyrektora Muzeum Piotra Gója
- 3 odcinki (107, 08 i 109) programu „Rzecz w kulturze” nagrane na wystawie
Oficjalne otwarcie wystawy stałej
KURATORZY WYSTAWY
Szymon Czyżyk
Beata Krzaczyńska
dr Adam Szczupak
dr Monika Widzicka
dr Filip Wróblewski
dr Piotr Żabicki
KOMISARZ WYSTAWY
Olga Jaros
WOKÓŁ KOŁA
WOKÓŁ KOŁA
Wystawa archiwalna
Wystawa o charakterze edukacyjnym, złożona z ok. 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów. Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Można więc samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym.
Wystawa przeznaczona dla dzieci i młodzieży.
Planowana wystawa
Planowana wystawa
Przewidywany termin otwarcia wystawy: 2025 r.
Wystawa o roboczym tytule „O-koło… 100 lat polskiej motoryzacji” podejmuje tematykę powstania i rozwoju polskiej motoryzacji w niesprzyjających warunkach gospodarczych kraju peryferyjnego, znajdującego się poza centrum gospodarczym. Wystawa prezentować będzie samochody i jednoślady z XX w. i początków XXI w., konstrukcji rodzimej, jak też produkowane w Polsce na licencjach zagranicznych. Odbiorcy wystawy poznają kamienie milowe na drodze do zmotoryzowania polskiego społeczeństwa oraz dowiedzą się, dlaczego Polska nie została nigdy motoryzacyjną potęgą w kontekście jej uwarunkowań społeczno-gospodarczych.
Na ekspozycji znajdzie się ok. 90 oryginalnych pojazdów z kolekcji Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie oraz kilka obiektów z innych muzeów. Wystawa wzbogacona zostanie o materiały audiowizualne, fotograficzne i interaktywne modele.
Główną narrację uzupełni ścieżka techniczna pomagająca zrozumieć działanie mechanizmów, dzięki którym pojazdy mogą się poruszać.
Wśród obiektów, które będzie można zobaczyć w Hangarze Czyżyny, znajdą się: pierwszy powojenny polski motocykl Sokół 125, samochody polskie na licencji Fiata, prototypy pojazdów, które nie weszły do seryjnej produkcji, różne modele Syren (Syreny 101, 102, 103, 104) i Warszaw, oraz polskie samochody ciężarowe.
Część zabytków można oglądać już teraz na stronie internetowej Muzeum w formie zdigitalizowanej, na dobrej jakości zdjęciach, a także w animacji 3D. Zbiory online
Polecamy szczególnie:
Motocykl WSK M21W2 „Perkoz”
Motocykl WSK M06 B3 „pic”
Motocykl Podkowa 98
Motocykl żużlowy FIS
Prototyp samochodu Polonez sanitarka / van
Prototyp samochodu Honker 4×4 pickup
Samochód osobowy Polski Fiat 126p
Samochód osobowy Fiat 127p
Samochód osobowy Polski Fiat 125p
WIĘCEJ ŚWIATŁA
WIĘCEJ ŚWIATŁA — INTERAKTYWNA WYSTAWA EDUKACYJNA
Wystawa archiwalna
W MIM uczymy w najlepszy z możliwych sposobów; poprzez zaproszenie do samodzielnego wykonania eksperymentów.
Na naszych interaktywnych stanowiskach można porównać wady i zalety różnych żarówek czy lamp; sprawdzić ich wydajność świetlną i zużycie energii elektrycznej oraz zapoznać się ze sposobami wytwarzania światła w stosowanych powszechnie lampach elektrycznych.
Za pomocą prostych eksperymentów przekazujemy podstawowe metody przetwarzania energii elektrycznej na światło. Pokazujemy metodę termiczną, stosowaną w tradycyjnych żarówkach, a także bardziej wydajną luminescencję, czyli świecenie bez udziału wysokiej temperatury, stosowaną w świetlówkach i diodach LED.
Z nami poznasz odpowiedzi na te i więcej pytań!
- Dlaczego światło w pokoju zapala się po naciśnięciu włącznika?
- Skąd się wzięła nazwa żarówka?
- Czy wiesz, ilu naukowców pracowało przez lata, żebyśmy mieli światło na pstryk?
- Jak działa kuchenka mikrofalowa?
- Czemu promienie Rentgena przechodzą przez ciało?
- Dlaczego światło UV zabija wirusy?
Wystawa #więcejświatła to:
- interaktywne stanowiska
- 3 działy tematyczne:
I. Rodzina światła — wyjaśniamy, czym jest światło oraz kto i dlaczego jest jego rodziną.
II Jak świecimy? — tłumaczymy, jak powstaje światło na przykładzie najpopularniejszych lamp.
III Które światło wybrać? — porównujemy wady i zalety żarówki, świetlówki i diody LED.
Wystawa jest skierowana przede wszystkim do widzów w wieku 7–16 lat – grup zorganizowanych oraz rodzin – dorosłych opiekunów i rodziców.
MOTO-HISTORIE W HANGARZE CZYŻYNY
MOTO-HISTORIE W HANGARZE CZYŻYNY
Wystawa archiwalna
Na wystawie Moto-historie w surowych industrialnych przestrzeniach Hangaru Czyżyny prezentowaliśmy zabytkowe pojazdy, które pozwolą prześledzić historię polskiej motoryzacji od czasów II Rzeczpospolitej po schyłek PRL-u.
Wśród eksponowanych obiektów MITznalazły się m.in.:
- Polski Fiat 508 III z 1936 roku,
- liczne modele warszaw i syren,
- polskie fiaty 125p oraz 126p, fiat 127p,
- wybrane modele polonezów, egzemplarze żuka i nysy,
- prototypowe egzemplarze smyka i beskida,
- małoseryjny Mikrus 300MR,
- czterdzieści motocykli, motorowerów i skuterów (np. CWS M111, MOJ 130 czy małoseryjny motocykl FIS z 1957 roku).
Ważnym elementem wystawy były eksponaty ocalone przez Muzeum Ratownictwa w Krakowie – zabytkowe wozy służb ratowniczych, wśród nich m.in. samochody pożarnicze Magirus Jupiter, Tatra 138 Karosa, Star 20, karetki reanimacyjne Mercedes 310, Renault Trafic Sanicar. Muzeum Ratownictwa w Krakowie to społeczna instytucja kultury, która jako jedyna w Polsce gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego oraz szeroko rozumianym ratownictwem, także pożarniczym oraz historią policji.
HANGAR CZYŻYNY – PRZYSZŁY ODDZIAŁ MUZEUM INŻYNIERII I TECHNIKI
Hangar Czyżyny to prawie 2000 m2 surowej, postindustrialnej przestrzeni, w którą staramy się tchnąć nowe życie. Jest to planowany oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Budynek powstał w 1931 roku jako cywilny port lotniczy Krakowa – przodek lotniska w Balicach. Przed wojną samoloty PLL LOT latały z Czyżyn do Warszawy, Lwowa, Wiednia czy Budapesztu. Hangar wyróżniały imponujące rozmiary, nowoczesna konstrukcja i bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna. Pod względem stopnia wyposażenia port w Czyżynach ustępował tylko stołecznemu lotnisku Warszawa-Okęcie.
W czasie II wojny światowej hangar uległ dużym zniszczeniom, ale został szybko odbudowany i pełnił funkcję portu lotniczego jeszcze do 1963 roku. Następnie przez trzy dekady znajdowała się tu zajezdnia autobusowa.
Po tym, jak stracił funkcje użytkowe, hangar przez wiele lat niszczał i popadał w zapomnienie. Od kilku lat w Muzeum Inżynierii i Techniki prowadzimy prace nad zabezpieczeniem tego obiektu przed dalszą degradacją. Wyremontowaliśmy dach hangaru i odrestaurowaliśmy wielkie, przesuwne wrota w ścianie północnej. Chociaż bardzo wiele zostało jeszcze do zrobienia, żeby Hangar Czyżyny odzyskał należny mu blask, to planujemy niebawem otworzyć go dla zwiedzających. Wierzymy, że hangar ma potencjał na nowo zaistnieć dla krakowian jako miejsce kultury.
Bieżące informacje publikujemy na www.facebook.com/hangarczyzyny
KLASYKI TECHNIKI
KLASYKI TECHNIKI — TELEKOMUNIKACJA TEKSTOWA: OD TELEGRAFU DO SMS-ÓW
Wystawa archiwalna
Klasyki techniki to cykl miniwystaw (wystaw tzw. jednego obiektu), prezentujących rzadko oglądane obiekty ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wybrane eksponaty opowiedzą o rozwoju technik, bez których nie wyobrażamy już sobie naszej codzienności. Na przestrzeni dekad radioodbiorniki, telewizory, telefony, komputery zmieniały się zarówno pod względem stosowanych technologii, jak i wzornictwa przemysłowego. Chcemy zachęcić zwiedzających do uważnego oglądania zabytkowych urządzeń, dlatego cykl „Klasyki techniki” realizujemy w duchu wystawy jednego eksponatu.
Korzystamy z komunikacji tekstowej niemal na każdym kroku. Wysyłamy setki wiadomości SMS, kontaktujemy się ze znajomymi za pośrednictwem sieci społecznościowych, piszemy e-maile. Ale idea wykorzystania techniki do przesyłania krótkich wiadomości tekstowych nie jest nowa. Już w XIX wieku świat został opleciony pajęczyną połączeń telegraficznych, a kilka pokoleń wynalazców i inżynierów pracowało nad coraz nowocześniejszymi sposobami pisania na odległość.
Na kolejnej wystawie z cyklu Klasyki techniki prezentujemy kilka wybranych urządzeń z różnych epok, wykorzystywanych do przesyłania komunikatów tekstowych.
Aparat telegraficzny systemu Morse’a
Polska, lata 30. XX w.
Klasyczny aparat telegraficzny systemu Samuela Morse’a – najpopularniejszego systemu telegraficznego na świecie. Działanie aparatu polegało na ręcznym zamykaniu obwodu elektrycznego za pomocą specjalnego włącznika, tzw. klucza. Zamknięcie obwodu po stronie stacji nadawczej powodowało uaktywnienie elektromagnesu w odległej stacji odbiorczej, ten z kolei przyciskał papierową taśmę do nasączonego tuszem koła. Na przesuwającej się taśmie odciskały się kropki lub kreski, w zależności od tego, jak długo klucz pozostawał zamknięty. Telegrafista obsługujący stację odbiorczą tłumaczył układ tych znaków na standardowe litery.
Telefon komórkowy Nokia 9300
Finlandia, 2005
Urządzenie będące połączeniem telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego, produkowane z myślą o klientach biznesowych. W stanie złożonym Nokia 9300 była wykorzystywana w taki sam sposób, jak klasyczny telefon komórkowy, wyposażony w niewielki wyświetlacz i klawiaturę numeryczną. Po otwarciu użytkownik uzyskiwał dostęp do dużego ekranu LCD o przekątnej 4” i rozdzielczości 640×200 pikseli, a także wygodnej klawiatury w układzie QWERTY. W tym trybie telefon mógł być wykorzystywany do przeglądania stron WWW, pisania wiadomości e-mail oraz edytowania dokumentów.
Urządzenie łączyło się z Internetem za pomocą systemu pakietowej transmisji danych EDGE. Dostępny był także moduł Bluetooth oraz port podczerwieni IrDA. Na rynek wypuszczony został też udoskonalony model 9300i, który mógł łączyć się z sieciami wi-fi.
To takie proste
To takie proste
Wystawa archiwalna
Nowa edukacyjna wystawa w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Wystawa czasowa otwarta od 17 stycznia 2018 do 10 marca 2019 r.
Sprawdź, czy masz żyłkę naukowca i konstruktora. Zdobądź wiedzę tylko z pozoru „nie taką prostą”, świetnie się przy tym bawiąc. Odkryj 26 interaktywnych edukacyjnych stanowisk w czterech strefach nauki i zabawy:
- Główka pracuje
Strefa „Główka pracuje” umożliwia podróż w świat matematycznych zagadek i łamigłówek. Spróbuj rozgryźć różne rebusy i sprawdź, czy potrafisz rozwiązywać problemy. Logiczne myślenie jest tu mile widziane!
- Mechaniczny plac zabaw
Stanowiska w tej strefie obrazują prawa fizyczne i ich definicje. Poprzez interakcję z eksponatami możesz, samodzielnie lub w parach, poznać wybrane prawa i zasady mechaniki.
- Pomyśl, zrozum, zrób
Tematem strefy jest tworzenie i budowanie. Samodzielnie lub w grupie możesz udowodnić, że masz talent do majsterkowania. Uwolnij swoją kreatywność!
- Techno świat
W tej strefie możesz się zapoznać z supernowoczesnymi technologiami. Eksponaty nie tylko umożliwią poznanie nowoczesnych technologii, ale pozwolą również na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości oraz zaangażowanie w inne ciekawe aktywności.
Wystawa „To takie proste” uczy poprzez zabawę. Stanowiska interaktywne mogą być współtworzone przez zwiedzających, którzy sami wybierają rodzaj aktywności lub sposób realizacji zadania. Duża część stanowisk wystawy skłania zwiedzających do współpracy, gdyż tylko wspólnymi siłami można osiągnąć cel w postaci wykonania zadania.
Interaktywne eksponaty:
- pomogą rozwinąć pamięć krótkotrwałą,
- wspomogą logiczne myślenie i zdolności manualne,
- w prosty sposób wyjaśnią prawo Pascala oraz zasady dynamiki Newtona,
- umożliwią zapoznanie się z historią i możliwościami transplantologii,
- zapewnią niezwykłe doznania – np. w specjalnym symulatorze będzie można odbyć wyścig pojazdem przyszłości.
Zapraszamy całe rodziny, grupy szkolne i wszystkich pasjonatów łamigłówek, wynalazków naukowych oraz nowych technologii.
Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje
Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje
Wystawa archiwalna
Kryptografia wczoraj i dziś
Na wystawie Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje, prezentujemy historię urządzeń wykorzystywanych do przesyłania tajnych informacji. Zwiedzający będą mogli obejrzeć zabytkowe sprzęty telekomunikacyjne (telegraficzne, telefoniczne, radiowe), z których korzystało między innymi wojsko, wywiad czy demokratyczna opozycja. Te właśnie urządzenia niejednokrotnie zmieniały bieg historii.
Ekspozycja została wzbogacona o jedenaście stanowisk interaktywnych, gdzie prezentujemy działanie często tylko z pozoru skomplikowanych sprzętów. Jest to okazja, by między innymi sprawdzić się w roli szpiega, podjąć próbę złamania szyfru czy namierzyć wrogą radiostację.
Na wystawie nie zabrakło również wątków współczesnych, dotyczących znaczenia kryptografii w życiu codziennym czy bezpieczeństwa w sieci. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że szyfrowanie treści dotyczy każdego z nas, na przykład podczas korzystania z telefonu czy płacenia przez Internet.
Wystawa skierowana jest nie tylko do osób zafascynowanych zabytkową techniką czy szeroko rozumianą historią. Również miłośnicy seriali i powieści szpiegowskich mają możliwość na żywo zetknąć się z urządzeniami, które nie raz zdecydowały o losach misji ulubionych bohaterów literackich czy filmowych.
Przygotowaliśmy bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących wystawie, między innymi:
- tematyczne oprowadzania kuratorskie;
- zajęcia rodzinne (np. Szyfry dla początkujących, Niewidzialny atrament – zrób go sam, Jak działa wykrywacz kłamstw);
- grę Tajni agenci w muzeum.
Zobacz szczegóły: KLIK
Kurator wystawy: Marek Więcek
Manager projektu: Olga Jaros
Współpraca: Szymon Placha, Piotr Turowski, Iwo Wachowicz, Piotr Żabicki
Projekt wystawy: Tomasz Wójcik, Sylwia Siudak
Opieka konserwatorska: Piotr Leszczyński, Łukasz Żądło, Krzysztof Żeglicki, Adam Kowalski
Oprawa graficzna: Stefan Kaczmarek