Wózki na szynach
Wózki na szynach
Jak
- Ustaw pusty wózek na środku toru.
- Popchnij w jego kierunku drugi pusty wózek tak, aby doszło do zderzenia. Jak zachowują się wózki po zderzeniu?
- Sprawdź, czy wynik eksperymentu zmieni się, jeśli na wózku uderzającym będzie ktoś siedział.
- Ustaw wózki na końcach toru. Usiądź na jednym nich i, używając liny, przyciągnij drugi, pusty. Zapamiętaj miejsce zderzenia obu wózków.
- Powtórz doświadczenie z drugą osobą na drugim wózku. Czy miejsce zderzenia się zmieniło?
Dlaczego
Zderzenie wózków jest przykładem zderzenia sprężystego, w którym zachowany jest nie tylko pęd, ale także energia kinetyczna.
- Jeśli masa wózków jest równa, konsekwencją przekazania pędu oraz energii kinetycznej jest zatrzymanie się pchniętego przez Ciebie wózka.
- Jeśli masa wózków nie jest równa, oba wózki po zderzeniu się poruszają.
- Gdyby wózki „zlepiły” się ze sobą, byłoby to zderzenie doskonale niesprężyste, w którym pęd jest zachowany, ale tracona jest część energii kinetycznej.
Pomimo tego, że tylko jedna osoba ciągnie linę, oba wózki się poruszają. To przejaw trzeciej zasady dynamiki Newtona: działając na drugi wózek pewną siłą, Ty również doznajesz działania siły o tej samej wartości, lecz przeciwnie skierowanej. Zasada ta często nazywana jest zasadą akcji i reakcji.
Miejsce zderzenia zależy od prędkości obu wózków. Na oba wózki działa siła o takiej samej wartości i przez taki sam czas. Dlatego uzyskują one pęd o takiej samej wartości. Ponieważ pęd jest iloczynem masy i prędkości, obciążenie (zwiększenie masy) drugiego wózka owocuje zmniejszeniem jego prędkości, a w konsekwencji, zmianą miejsca zderzenia.