Magiczna szpula
Magiczna szpula
Jak
- Umieść szpulę w połowie długości podstawy.
- Odwiń z niej około metr taśmy.
- Miejsce, w którym taśma traci kontakt ze szpulą, powinno znajdować się na dole szpuli.
- Delikatnie pociągnij taśmę. Trzymaj ją tak, żeby tworzyła mały kąt z poziomem. Co obserwujesz? W którą stronę toczy się szpula?
- Spróbuj teraz delikatnie pociągnąć taśmę, trzymając ją tak, żeby tworzyła duży kąt z poziomem. W którą stronę teraz toczy się szpula?
- Spróbuj sprawić, aby szpula ślizgała się bez toczenia.
Dlaczego
Na ruch szpuli składa się nie tylko jej ruch postępowy, ale także obrotowy. Twoje oddziaływanie na taśmę szpuli jest równoznaczne z oddziaływaniem pewną siłą na samą szpulę. Odległość punktu przyłożenia siły od osi obrotu to tzw. ramię siły.
Chwilowa oś obrotu znajduje się w miejscu, w którym szpula styka się z podłożem. W ruchu obrotowym powstaje tzw. moment siły. Oznacza to, że kierunek jego wektora pokrywa się z osią obrotu szpuli, a zwrot zależy od wzajemnego ustawienia przyłożonej siły i ramienia tej siły.
Co się dzieje?
- Jeśli oś obrotu szpuli (punkt zetknięcia z podłożem) znajduje się dokładnie na przedłużeniu części taśmy, za którą szpula jest ciągnięta, moment siły nie działa. W efekcie szpula ślizga się bez obrotu (patrz rysunek b.).
- Jeżeli kąt między torem szpuli a naciągniętą taśmą jest większy niż w omawianym wcześniej przypadku, moment siły powoduje oddalanie się szpuli (rysunek a.).
- Kiedy kąt ten jest mniejszy, moment siły powoduje zbliżanie się szpuli (rysunek c.).