Optyka
Prawie 80 proc. wszystkich informacji przyswajamy przy pomocy oka. W strefie optyki dowiesz się, do czego zdolny jest jeden z najmniejszych ludzkich organów i jak w łatwy sposób można go oszukać. Spirala, Tarcza Newtona, Oddychający prostokąt i inne urządzenia dostarczą niezapomnianych wizualnych wrażeń i ujawnią wiele nieodkrytych dotąd optycznych tajemnic. Oprócz eksperymentów ze światłem oraz postrzeganiem barw i kształtów, czas umilą też zabawne efekty lustrzane. Ulubieńcy luster na pewno znajdą coś dla siebie i niejednokrotnie będą zaskoczeni tym, co zobaczą po drugiej stronie tafli.
Hydrostatyka
Woda to pierwiastek, bez którego nie ma życia na ziemi. Czy wiesz, jakim siłom ulega H2O i co dzieje się z nią pod wpływem ruchu, ciśnienia czy powietrza? Nurek Kartezjusza, Trójkąt Bermudzki, Wir wodny i inne urządzenia zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale przede wszystkim pomogą odkryć nieznane dotąd tajemnice hydrostatyki.
Magnetyzm
Pole magnetyczne to zjawisko, o którym słyszał niemal każdy. Doświadczenia z tej strefy pomogą zrozumieć i utrwalić dotychczasową wiedzę. Dzięki zabawie magnesami dowiesz się m.in., jak powstaje prąd elektryczny czy prądy wirowe, które wykorzystuje się w systemach kuchenek indukcyjnych.
Akustyka
Aerofon klawiszowy, kamienne cymbały, ksylofon czy wietrzne gongi. Czy miałeś okazję używać kiedyś tych instrumentów? Strefa Akustyki w Ogrodzie Doświadczeń zapewnia taką możliwość! Pośród oryginalnych przyrządów muzycznych znajdują się również urządzenia, które pomogą zrozumieć świat dźwięku i muzyki. Mruczący kamień czy Rury głosowe wytłumaczą, jak rozchodzą się fale dźwiękowe i jaki wpływ na to ma odległość, a doświadczenie z Ogniskowaniem dźwięku odpowie na pytanie, dlaczego większe uszy oznaczają lepszy słuch.
Naukowa Siłownia
W tej strefie sprawdzić można własną sprawność. Jeśli chcesz poznać średnią prędkość w biegu na 25 metrów, zorganizuj wyścigi. Jeśli zastanawiasz się, na czym polega koła chomika, wypróbuj i dowiedz się, jak to działa. A może chcesz sprawdzić, w jakiej kondycji jest twój mózg? Pomoże w tym urządzenie sprawdzające czas reakcji. I wreszcie, jak na prawdziwą siłownię przystało, wykorzystasz stalowe mięśnie, bawiąc się dźwignią dwustronną i urządzeniem z siłą poprzeczną.
Piaskowa Planeta
Strefa przeznaczona do zabawy dla młodszych dzieci. Wielka piaskownica oraz duże klocki to miejsce, w którym powstają kreatywne budowle. Można się także wcielić w rolę operatora koparki czy tworzyć fantazyjne figury powstające przy pomocy piasku i metalowego pojemnika.
ODLOTOWY PLAC ZABAW
Główną atrakcją jest 6-metrowa rakieta z trzema poziomami wyposażona w zjeżdżalnie o różnych kształtach. Najlepszy plac zabaw to, taki na którym są huśtawki. Dlatego w Ogrodzie Doświadczeń nie mogło ich zabraknąć. Zabawę umili nie jedna, a trzy huśtawki, dzięki którym prawa fizyki nie mają tajemnic. Wspólna zabawa uczy zależności pomiędzy ciężarem osób bawiących się i równowagą.
MECHANIKA
Mechanika to najbardziej praktyczna i największa strefa Ogrodu Doświadczeń. Dzięki znajdującym się w niej urządzeniom, w łatwy sposób zauważysz, że fizyka towarzyszy nam na co dzień. Zjazd rowerem na linie pozwoli zrozumieć, dlaczego sportowe samochodowy mają specyficzną budowę i jakie znaczenie ma w niej środek ciężkości. Magiczne stożki udowodnią, że każdy człowiek z natury bywa trochę leniwy, a ciągnięcie i pchanie skrzyni pokaże, że przesuwanie mebli wcale nie musi być takie trudne. Wszystkich fanów sportów zimowych zachęcamy do zjazdu na Torze saneczkowym i rywalizację w Curlingu. Oprócz dobrej zabawy obie dyscypliny pomogą też zrozumieć pojęcie siły tarcia i jej znaczenia w codziennym życiu. Kręcąc się na Małej karuzeli, poczujesz się tak, jak łyżwiarze wykonujący piruety i dowiesz się, co z tym wszystkim ma wspólnego spadający na cztery łapy kot. Doświadczenie przeprowadzone przy użyciu armatki powietrznej pokaże, na czym opiera się komunikacja delfinów.
W tej Strefie można też poznać tajemnice kosmosu. Model fragmentu Układu Słonecznego pokazuje rzeczywiste, choć pomniejszone, proporcje między średnicami ciał niebieskich i odległości między nimi. Kosmiczny siłacz urzeczywistni ciężar na poszczególnych planetach, a zabawa z Brachistochroną wytłumaczy, dlaczego cykloida jest wykorzystywana w planowaniu toru lotów promów kosmicznych.