Wrzesień w Ogrodzie Doświadczeń
2024/09/23
Wrzesień w Ogrodzie Doświadczeń
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema przy al. Pokoju 68
Co czeka na Was we wrześniu w Ogrodzie Doświadczeń? Wyznaczenie kierunku trasy i bezpieczne podróżowanie, nawet bez kompasu i nawigacji GPS, a także efekt żyroskopowy, który ma zastosowanie między innymi w dronach. Zapraszamy także na wydarzenia specjalne – 22 września Zajrzyj do Huty oraz 27 września Małopolska Noc Naukowców.
5 i 10 września, godz. 16.00
Zajęcia pt. „Obserwacja – orientacja”
Uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać obserwację Słońca i gwiazd do orientacji w terenie. Poznają niezwykłe możliwości sekstantu jako narzędzia nawigacyjnego, kluczowego dla marynarzy od wieków po czasy współczesne. Nauczą się wyznaczać kierunki geograficzne za pomocą Słońca i wybranych innych ciał niebieskich jako niezawodnych punktów odniesienia, co umożliwi wyznaczenie kierunku trasy i bezpieczne podróżowanie, nawet bez kompasu i nawigacji GPS.
*Udział w zajęciach ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
17 i 19 września, godz. 16.00
Zajęcia pt. „W wirze technologii
Pokażemy fascynujący świat efektu żyroskopowego oraz jego zastosowań w różnych urządzeniach. To nie tylko zabawa, ale również doskonała okazja do nauki poprzez doświadczenie
Podczas zajęć dzieci i dorośli będą mieli okazję eksperymentować z efektem żyroskopowym, który stanowi podstawę wielu urządzeń technicznych. Występuje on, gdy ciało obrotowe zachowuje swoją płaszczyznę obrotu, pomimo prób zmiany kierunku ruchu. Jest to zjawisko stabilizujące, które ma wiele praktycznych zastosowań w różnych dziedzinach; od lotnictwa po nawigację kosmiczną, a także w technologiach codziennego użytku.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli poczuć wpływ efektu żyroskopowego na swoje ciała dzięki modelom wykorzystującym to zjawisko. Dowiedzą się jak w dronach i spinerach latających efekt ten stabilizuje ich lot.
*Udział w zajęciach ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
22 września, godz. 10.00-19.00
Ogród Doświadczeń w ramach „Zajrzyj do Huty”
W ramach zachęty do zwiedzania Nowej Huty specjalną propozycję przygotował także Ogród Doświadczeń. Dlaczego warto odwiedzać to wyjątkowe miejsce? Bo, jak powiedział kiedyś Benjamin Franklin: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.” A w Ogrodzie można doświadczyć nauki w najbardziej angażujący sposób!
Byliście rok temu więc znacie Ogród? Tymczasem Muzeum Inżynierii i Techniki stara się regularnie rozszerzać ofertę swojego oddziału. W tym sezonie pojawiło się kilka nowych urządzeń interaktywnych. Wśród nich takie obiekty, jak: Mieszanie kolorów, Szalone pręty i Zmieszane obrazy. Szczególną atrakcją tego dnia będzie zorbing – możliwość spaceru w wielkiej dmuchanej kuli.
Wstęp: zniżka 50% na bilet wstępu do Ogrodu Doświadczeń z programem „Zajrzyj do Huty”.
22 września, godz. 15.00-18.00
Dzień małego geologa „Zajęcia geologiczne”
To lekcja dla tych, którzy w prosty sposób chcą zaznajomić się ze skałami i podstawowymi minerałami, tak aby przypadkowo kopnięty kamyk nie był już nieznajomym i mógł chlubnie zostać nazwany okazem. Uczestnicy zajęć geologicznych poszukają skarbów w piaskownicy, a także będą tworzyć odlewy gipsowe, które pomalują i zabiorą do domu.
*Udział w zajęciach ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. (Na zajęcia nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja).
27 września, godz. 18.00-22.00
Małopolska Noc Naukowców
Wstęp wolny
W programie:
18.00-22.00 Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń. Zapraszamy na samodzielne zwiedzanie i odkrywanie praw nauki.
18:00-22:00 Zorba – Turlanie i spacer w dmuchanej kuli o średnicy 3m.
Seanse w Planetarium – kinie sferycznym:18:15 – Zaczarowany globus , 19:15 – Na skrzydłach marzeń , 20:15 – Explore
Zapraszamy na seanse edukacyjnych filmów w jakości 3D. (Na każdy seans 30 miejsc, obowiązuje rezerwacja).
18:30 Zajęcia pt. „Z prądem po Ogrodzie Doświadczeń”
Zapraszamy dzieci na zajęcia, podczas których dowiedzą się, czym jest prąd elektryczny. Uczestnicy poznają różnicę między przewodnikami a izolatorami. Samodzielnie zbudują kilka obwodów elektrycznych, korzystając z przedmiotów dostępnych w każdym domu. Dzięki tym zajęciom dzieci zrozumieją podstawy elektryczności i nauczą się, jak bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej.
Wiek: 7-12 lat | Ilość osób: 10| Obowiązuje rezerwacja miejsc.
*27.09 w godzinach 9.00 – 17.00 Ogród jest czynny, jak w każdy dzień powszedni
Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00-17:00:
– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11