Magiczna szpula

Zajezdnia św. Wawrzyńca
Historia →
Ogród doświadczeń im. Stanisława Lema
Historia →
Hangar Czyżyny
Historia →

Magiczna szpula

Jak

  1. Umieść szpulę w połowie długości podstawy.
  2. Odwiń z niej około metr taśmy.
  3. Miejsce, w którym taśma traci kontakt ze szpulą, powinno znajdować się na dole szpuli. 
  4. Delikatnie pociągnij taśmę. Trzymaj ją tak, żeby tworzyła mały kąt zpoziomem. Co obserwujesz? Wktórą stronę toczy się szpula? 
  5. Spróbuj teraz delikatnie pociągnąć taśmę, trzymając ją tak, żeby tworzyła duży kąt zpoziomem. Wktórą stronę teraz toczy się szpula? 
  6. Spróbuj sprawić, aby szpula ślizgała się bez toczenia. 

Dlaczego

Na ruch szpuli składa się nie tylko jej ruch postępowy, ale także obrotowy. Twoje oddziaływanie na taśmę szpuli jest równoznaczne zoddziaływaniem pewną siłą na samą szpulę. Odległość punktu przyłożenia siły od osi obrotu to tzw. ramię siły.

Chwilowa oś obrotu znajduje się wmiejscu, wktórym szpula styka się zpodłożem. Wruchu obrotowym powstaje tzw. moment siły. Oznacza to, że kierunek jego wektora pokrywa się zosią obrotu szpuli, azwrot zależy od wzajemnego ustawienia przyłożonej siły iramienia tej siły.

Co się dzieje?

  • Jeśli oś obrotu szpuli (punkt zetknięcia zpodłożem) znajduje się dokładnie na przedłużeniu części taśmy, za którą szpula jest ciągnięta, moment siły nie działa. W efekcieszpula ślizga się bez obrotu (patrz rysunek b.).
  • Jeżeli kąt między torem szpuli anaciągniętą taśmą jest większy niż womawianym wcześniej przypadku, moment siły powoduje oddalanie się szpuli (rysunek a.).
  • Kiedy kąt ten jest mniejszy, moment siły powoduje zbliżanie się szpuli (rysunek c.).