ZBIORY ONLINE
Radiogramofon Capello Roma
main image
download mark
Galeria zdjęć
Model 3D

Radiogramofon Capello Roma

Polskie Zakłady Radiowe Capello, Radiofabrik Ingelen, / 1937 - 1938

Autor / Wytwórca

Polskie Zakłady Radiowe Capello, Radiofabrik Ingelen

Czas i miejsce

Czas powstania:
1937 - 1938

Miejsce powstania:
Polska, Wełnowiec, Katowice

Romę reklamowano w sezonie produkcyjnym 1937-1938 za pomocą hasła: „Phonoradio – instrument muzyczny dla wytwornego domu”. Odbiornik ten łączył w sobie funkcję aparatu radiowego i gramofonu. W Romie – tak jak w innych odbiornikach firmy Capello z końca lat 30. XX wieku – zastosowano wyjątkową skalę geograficzną (tak zwana geografika). Przedstawia ona mapę polityczną Europy, na której lokalizacje głównych miast i mieszczących się w nich radiowych stacji nadawczych oznaczono za pomocą podświetlanych punktów. Tę innowacyjną, pod względem technicznym i wzorniczym, skalę zbudowano z wiązki szklanych rurek podświetlanych żarówkami umieszczonymi na ruchomej przesłonie sterowanej gałką aparatu. Podczas strojenia na mapie zapalały się kolejne punkty, wskazując optycznie lokalizację i odbiór pasma jednej ze stu dwudziestu dostępnych wówczas stacji. W odbiornikach produkowanych w 1938 i 1939 roku, w związku z anszlusem Austrii, mapa przedstawiona na skali różniła się zasięgiem granic Rzeszy od wersji wykorzystanej w Romie. Skalę Geographic produkowano na licencji austriackiej firmy Radiofabrik Ingelen z Wiednia. W okresie II Rzeczpospolitej zakład Capello posiadał wyłączną licencję na montaż odbiorników radiowych tej firmy.
Luksusowy aparat Roma był cenną ozdobą salonu w latach 30. XX wieku. Zasilany sieciowo odbiornik posiada skrzynkę w układzie pionowym, pokrytą szlachetnym fornirem o kontrastowym układzie pól – jasnych z drzewa orzechowego, ciemnych z hebanu. Okucia i inkrustacje dynamizujące prostopadłościenną bryłę szafki wykonano z chromu. W części szczytowej, pod klapą znajduje się gramofon Always z obudową adaptera w kształcie odwróconej tarczy. Od strony licowej mieści się, zamykana na dwoje drzwiczek, szafka ze skalą geograficzną, za którą, we wnętrzu, znajduje się odbiornik radiowy typu Milano (licząca pięć lamp, siedmioobwodowa superheterodyna). Poniżej, za gęsto tkanym suknem maskownicy, umieszczono elektro-dynamiczny głośnik koncertowy.
Polskie Zakłady Radiowe Capello funkcjonowały w latach 1935-1939. Fabryka mieściła się w Wełnowcu, który obecnie stanowi część Katowic, zaś w samym mieście, na ulicy 3 Maja 23, znajdowały się biura i dział handlowy. Zakład swoją nazwę wziął od nazwiska założycieli firmy – braci Adolfa, Eryka oraz Ignacego Kapellnerów. Co ciekawe, dla Adolfa Kapellnera nie było to pierwsze przedsięwzięcie biznesowe, ponieważ wcześniej założył hurtownię rowerów, pneumatyków, maszyn do szycia, części i przyborów mechanicznych. Po agresji hitlerowskiej na Polskę działalność gospodarcza braci ustała, co wiązało się z restrykcjami nałożonymi na ludność Żydowską.

Opracowanie: Piotr Turowski, Filip Wróblewski

Radiogramofon Capello Roma

Polskie Zakłady Radiowe Capello, Radiofabrik Ingelen, / 1937 - 1938

Autor / Wytwórca

Polskie Zakłady Radiowe Capello, Radiofabrik Ingelen

Czas i miejsce

Czas powstania:
1937 - 1938

Miejsce powstania:
Polska, Wełnowiec, Katowice

EFRR