
Chłodziarka sprężarkowa Silesia S.C. 180
Rybnickie Zakłady Wyrobów Metalowych Huta Silesia, / 1962Autor / Wytwórca
Rybnickie Zakłady Wyrobów Metalowych Huta Silesia
Czas i miejsce
Czas powstania:
1962
Miejsce powstania:
Polska, Rybnik
Chłodziarka, popularnie zwana lodówką, jest urządzeniem, w którego wnętrzu panuje niska temperatura, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie w nim żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia oraz leków czy chemikaliów.
Pierwsza domowa chłodziarka zasilana prądem wyprodukowana została w Chicago w 1913 roku przez firmę Domelre Freda W. Wolfa. Chłodziarki z zamrażalnikiem pojawiły się dopiero w 1939 roku. W okresie międzywojennym firmą, która produkowała lodówki domowe na szerszą skalę, był szwedzki Elektrolux.
W chłodziarkach w procesie chłodzenia wykorzystywane jest zjawisko parowania, w którym ciepło jest odbierane z otoczenia i przenoszone na zewnątrz. Chłodziarki dzieli się na sprężarkowe i absorpcyjne. Prezentowany model chłodziarki Silesia S.C. 180 jest urządzeniem sprężarkowym, w którym jako czynnik chłodzący zastosowano gaz freon. System chłodzenia składa się z kilku elementów. Z tyłu lodówki umieszczono pojemnik z ciekłym freonem, skraplacz, w którym freon był schładzany, zamieniając się z pary z powrotem w ciecz oraz sprężarkę, która odpowiada za obieg czynnika chłodniczego w całym układzie. Wewnątrz urządzenia umieszczono parownik, który odpowiadał za obniżanie temperatury powietrza poprzez odbieranie ciepła produktom znajdującym się w lodówce, powodując w ten sposób ich oziębianie.
Lodówka Silesia, jak na ówczesne standardy, była nowoczesna, duża i niezawodna w porównaniu do produkowanych w kraju małych lodówek. W konstrukcji urządzenia przewidziano pojemną stuosiemdziesięciolitrową komorę chłodzącą, w której umieszczono druciane i szklane półki na żywność, specjalnie wyprofilowane półki na jajka oraz dwa wysuwane pojemniki na owoce i warzywa. W chłodziarce zamontowano oświetlenie, uruchamiane automatycznie przy otwieraniu. Drzwi dodatkowo uszczelniono gumą i wyposażono w zamek zatrzaskowy. Obudowa urządzenia została wykonana z blachy pokrytej emalią piecową. Przestrzeń między komorą a obudową wypełniono materiałem izolacyjnym, którym początkowo był styropian, a później pianka poliuretanowa.
Chłodziarka sprężarkowa Silesia został wyprodukowany w Rybnickich Zakładach Wyrobów Metalowych Huta Silesia, które działały w latach 1847-2000. Firma produkowała głównie blachy i stopy odlewnicze, ale znana była także z wytwarzania naczyń emaliowanych. W roku 1962 uruchomiono w niej produkcję lodówek. I właśnie z tego roku pochodzi prezentowany model.
Omawiana chłodziarka miała jednego właściciela. Zakupiona w 1962 roku pracowała nieprzerwanie do 2001 roku.
Ciekawostka:
Lodówki były produkowane w kilku kolorach: białym, błękitnym, zielonym i bladożółtym.
Bibliografia:
J. Natkaniec, F. Sycha, Moja Huta Silesia, Racibórz 2010.
M. Peszko, Huta Silesia design, Rybnik, 2015.
A. Lubaś, Huta Silesia: 1753-1978, Katowice, 1977.
A. Zarzycki, Zmechanizowany sprzęt domowy, Łódź, 1970.
Chłodziarka sprężarkowa Silesia S.C. 180
Rybnickie Zakłady Wyrobów Metalowych Huta Silesia, / 1962Autor / Wytwórca
Rybnickie Zakłady Wyrobów Metalowych Huta Silesia
Czas i miejsce
Czas powstania:
1962
Miejsce powstania:
Polska, Rybnik
