
Skrzynka uliczna hydrantu podziemnego
„Taubman” Płaszowska Odlewnia Żelaza i Metali, / 1900 - 1950Autor / Wytwórca
„Taubman” Płaszowska Odlewnia Żelaza i Metali
Czas i miejsce
Czas powstania:
1900 - 1950
Miejsce powstania:
Polska, Kraków
Hydrant jest urządzeniem, stosowanym na terenie Europy i Azji już od XVIII wieku, mającym zapewnić dostęp do wody bezpośrednio z głównego przewodu sieci wodociągowej. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie wody dla straży pożarnej w razie pożaru. Niekiedy może też zapewniać ochłodę mieszkańcom miasta podczas upalnych dni, co przykładowo miało miejsce w Nowym Jorku w roku 1896. Hydranty dzielą się na zewnętrzne (uliczne) oraz wewnętrzne (stosowane w budynkach). Te drugie mają postać skrzynek, w środku których znajdują się zwinięty wąż oraz zawór podłączony do sieci wodociągowej. W hydrancie zewnętrznym zawsze znajduje się zawór odcinający dopływ wody oraz złącze umożliwiające podłączenie węża odbiorczego, zwykle za pomocą szybkozłącza lub konektora Storza. Wśród hydrantów ulicznych można dodatkowo wyróżnić konstrukcje nadziemne, w których zawór oraz złącze znajdują się w całości nad powierzchnią ulicy (ten typ często występuje na przykład w Stanach Zjednoczonych) oraz hydranty podziemne zaopatrzone w metalową skrzynkę, z umieszczonym wewnątrz złączem i zaworem, nakryte od góry pokrywą usytuowaną na równi z nawierzchnią. Hydrant podziemny z reguły stosowany jest wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zamarznięcia wody w elementach nadziemnych urządzenia.
Prezentowana żeliwna skrzynka hydrantu została odlana w, należącej do Leopolda Taubmana, Płaszowskiej Odlewni Żelaza i Metali, mieszczącej się w Krakowie przy ulicy Wielickiej. Przedsiębiorca ten był również właścicielem Fabryki Gipsu Płaszów.
Ciekawostka: Gwałtowne zakręcenie hydrantu może doprowadzić do powstania w sieci wodociągowej zjawiska tak zwanego młota wodnego, mogącego prowadzić do zniszczenia rur i urządzeń podłączonych do sieci. Proces ten wiąże się z nagłym wzrostem ciśnienia wywołanym szybkim zatrzymaniem przepływu wody.
Bibliografia:
Pipes – Wood, strona „The History of Sanitary Serwers”, http://www.sewerhistory.org/photosgraphics/pipes-wood/, dostęp 7.05.2021.
Spis abonentów Państwowej Sieci Telefonicznej Okręgu Krakowskiego Dyrekcji Poczt i Telegrafów wraz z siecią P. A. S. T. w Zagłębiu Dąbrowskiem. Według stanu z dnia 1 stycznia 1929, Kraków 1929, skan publikacji dostępny pod adresem: http://www.mtg-malopolska.org.pl/images/skany/telefon_1929/telefon_1929.pdf, dostęp 7.05.2021.
Skrzynka uliczna hydrantu podziemnego
„Taubman” Płaszowska Odlewnia Żelaza i Metali, / 1900 - 1950Autor / Wytwórca
„Taubman” Płaszowska Odlewnia Żelaza i Metali
Czas i miejsce
Czas powstania:
1900 - 1950
Miejsce powstania:
Polska, Kraków
