
Skrzynka uliczna hydrantu podziemnego Klimek
Władysław Klimek Odlewnia Żeliwa i Fabryka Maszyn, / 1918 - 1939Autor / Wytwórca
Władysław Klimek Odlewnia Żeliwa i Fabryka Maszyn
Czas i miejsce
Czas powstania:
1918 - 1939
Miejsce powstania:
Polska, Kraków
Hydrant jest urządzeniem zapewniającym pobór wody bezpośrednio z głównego przewodu sieci wodociągowej. Jego głównym zastosowaniem jest dostarczanie odpowiednim służbom wody w razie pożaru. Niekiedy hydranty zapewniają też wodę do celów gospodarczych. Każdy hydrant posiada zawór odcinający dopływ oraz złącze umożliwiające podłączenie węża odbiorczego. W celu ograniczenia dostępu do wody dla osób nieupoważnionych, a także zabezpieczenia się przed aktami wandalizmu, hydranty posiadają rozmaite systemy zamykające, które wymagają użycia specjalistycznych narzędzi do ich otwarcia. Wśród hydrantów ulicznych można wyróżnić dwa typy. Po pierwsze, konstrukcje podziemne zaopatrzone w skrzynkę z umieszczonym w niej złączem i zaworem, nakryte od góry pokrywą, która montowana jest na poziomie nawierzchni. Po drugie, hydranty nadziemne, w których zawór oraz złącze umieszczono na elemencie konstrukcyjnym znajdującym się ponad nawierzchnią. Hydrant podziemny był stosowany na terenie Europy i Azji już w XVIII wieku. Pierwsze hydranty nadziemne powstały w XIX wieku, po opatentowaniu tego wynalazku w USA przez Fredericka Graffa w 1801 roku.
Prezentowany obiekt powstał w krakowskiej odlewni żeliwa założonej w 1918 roku przez Władysława Klimka, majstra formierskiego, który zdobył doświadczenie zawodowe w znanych krakowskich zakładach Ludwika Zieleniewskiego. Firma Klimka zajmowała się produkcją różnego typu odlewów, w tym elementów maszyn rolniczych i przemysłowych. Produkcja w zakładzie nie została przerwana nawet podczas II wojny światowej. W 1949 roku przedsiębiorstwo zostało upaństwowione.
Ciekawostka: Przed upowszechnieniem się metalowych rur wodociągowych nie stosowano hydrantów w dzisiejszym rozumieniu. W razie pożaru dokonywano odwiertu w drewnianej rurze wodociągowej, skąd pobierano wodę a po jego ugaszeniu powstały otwór zatykano.
Bibliografia:
Pipes – Wood, strona „The History of Sanitary Sewers”, http://www.sewerhistory.org/photosgraphics/pipes-wood/, dostęp 7.05.2021.
Władysław Klimek, fotoblog „Klapyme”, https://klapyme.flog.pl/wpis/5760384/wladyslaw–klimek, dostęp 7.05.2021.
Skrzynka uliczna hydrantu podziemnego Klimek
Władysław Klimek Odlewnia Żeliwa i Fabryka Maszyn, / 1918 - 1939Autor / Wytwórca
Władysław Klimek Odlewnia Żeliwa i Fabryka Maszyn
Czas i miejsce
Czas powstania:
1918 - 1939
Miejsce powstania:
Polska, Kraków
